Art of Cork - Wine Art Crafts By Daniel Kubini
Daniel Kubini

DANIEL KUBINI Aka "Tutti"

 • 1983 narozen v Československu
 • 97-02 Hotelová Akademie Brezno, Slovensko
 • Gastronom, Sommelier-Autodidakt
 • Vášeň pro: víno, umění, korek, kreativní nápady, upcycling a více zájmů než času, protože čas nepočká na nikoho

Od dětství mám rád tvořivou práci, dřevo, kovy, plasty, přírodní materiály, malování, stavění, vyřezávání... co přijde pod ruku. Vždy jsem měl rád nápoje všeho druhu, ale Víno je výjimečné… a tak to tehdy v kuchyni s kamarády a šampusem začalo. Moje první figurka z korku a drátěné Agrafy byla na světě.

Následovaly různé humidory a dřevěné boxy tematicky pokryté pod lakem vinnými etiketami nebo stejně designované svítící XXL láhve od vína. Později přišly různé lampy a lustry z korků a šampaňských zátek. Inspirován i jinými umělci ze světa jsem v roce 2012 začal pracovat na prvním portrétu: „Queen of Cork“. Jeho sestavení zabralo 300 pracovních hodin. K tomu stále přicházely další portéty a nové lampy. Poslední velký Projekt byl „The Globe of Corks“ ze 16.500 korků, dokončen 2017.

Každý výtvor je jiný a originál, udělaný z větší části, jak se říká, na koleně buď na zakázku nebo jenom tak pro radost… vždyť všichni máme nějakou posedlost.
Ceny na poptávku, záleží na velikosti a náročnosti projektu.

Napište mi, pokud pro Vás mohu vytvořit Váš osobní „Artofcork“ na přání, lampu nebo obraz z korků dle vlastní předlohy. Kus kreativity a vášně pro víno ode mne#hellip; pro Vás.

Těším se na Vaši zprávu.

Tutti Art of Cork Youtube

Materiál

Korek je:

 • Tradice
 • Obnovitelný
 • Udržitelný
 • Zelený
 • Recyklovatelný
 • Přirozený
 • Lepší

 

Obdivuhodná přírodní surovina korek je používána od nepaměti. Historicky o něm existuje zmínka přibližně 4000 let před Kristem ve Starém Egyptě, kde se korek využíval k rybolovu jako bóje.

Stejné uplatnění pro něj měli staří Řekové a Římané, kteří jej již začali používat i k uzavírání amfor a džbánů. V 18. století, díky vývoji skleněných láhví, nastupuje korek svou vítěznou cestu jako uzávěr číslo jedna.

Art of Cork
Art of Cork

Zpracování surového korku

Surový korek se získává loupáním korkového dubu. Nejvíce se korkový dub pěstuje v Portugalsku v kulturách, které vykazují jeho největší výtečnost. Loupání se poprvé provádí v době, kdy je strom starý 10 až 12 let, a poté v přestávkách od 8 do 12 let. Nejvhodnější doba pro loupání je měsíc červenec. Korková sklizeň začíná obvykle v červnu a trvá asi 3 měsíce. Po sklizni se kůra nejdříve volně uloží ve velkých hromadách na 6 až 12 měsíců.

Teprve poté se začínají provádět jednotlivé fáze výroby korkové zátky. Nejdříve se kůra asi hodinu vaří, čímž se vyloučí třísloviny a přítomné mikroorganismy. Jednotlivé kusy se přitom drží kladkou pod hladinou a postupným utahováním se lisují. Tím kůra ztratí své přirozené zakřivení a dostane se jí formy desek. Desky jsou pak roztříděny podle síly a kvality a jsou rozřezány na pásy. Šířka pásů odpovídá pozdější délce korkové zátky. Pásy jsou pak vyvrtávány pomocí stroje s rychle rotujícími cylindry, vzniká polotovar korkové zátky. Vyřezávání se dodnes provádí ručně, protože jen tak lze zaručit odpovídající zpracování suroviny.

Zpracování korkové zátky

Výše uvedeným způsobem opracované polotovary se plní do velkých síťových pytlů a ošetří se vhodnou dezinfekcí. Následuje cesta ke zpracovateli těchto polotovarů. Naši partneři využívají ke zpracování špičkovou technologii. Korkové zátky mají díky kvalitnímu technologickému postupu zlepšené vlastnosti, pokud jde o neutralitu chuti ve víně, těsnící vlastnosti, a zralost vína v láhvi. Zátky jsou speciálně impregnovány a poté ošetřeny mazadlem. Výsledkem je vynikající utěsnění a technické výhody při zátkování. Tento povrch je proveden tak, aby neovlivnil dýchání, jež je základem pro vyvážené zrání láhve.

Dále zajišťuje vysoký stupeň neutrální chuti ve víně dokonce i při jeho dlouhodobém uskladnění. Naši dodavatelé přikládají zvláštní důležitost pozornému výběru korku, jeho skladování a technologické vyspělosti subdodavateli. Při výrobě jsou zátky kontrolovány na nejmodernějších zařízeních speciálními testovacími postupy s ohledem na oxidaci, hodnoty PH a neutralitu chuti ve víně.

Kontakt

Napište mi, pokud máte zájem o svoje osobní „Artofcork“ dílo dle Vašich představ. Lampa, portrét, nebo Váš vlastní nápad...?

Malé nebo velké... Těším se na vaši zprávu.
TuttiOficiální e-mail
tutti@artofcork.com
GSM
0043 676 680 5181